Fındık Yağının Kullanım Alanları
23 Temmuz 2024

Fındık Yağının Kullanım Alanları

Fındık Yağı

Fındık yağı, fındığın preslenmesi ile elde edilen taşıyıcı bir yağdır. Taşıyıcı yağ demek doğrudan cilde sürülebileceği anlamına gelir. Rengi açık sarıdır ve cilt tarafından hızla emilir. Yemeklerde kullanılabilir ve aynı zamanda cilt bakımında da tercih edilen bir üründür. Akdeniz mutfağının önemli bir bileşeni olan fındık yağı, gıda olarak tüketildiğinde kötü kolesterolü düşürür ve iyi kolesterolü artırır.


  • Fındık yağı yemeklerde kullanılabilir ve bu konuda oldukça faydalıdır. Yemeklerde kullanılacak en hafif yağlardan biridir ve belirgin aromasıyla yemeklere güzel bir tat katar. Çeşitli salata soslarında kullanılabilir ve yüksek ısıya dayanıklı olduğu için sıcak yemeklerde de kullanılmasında hiçbir sakınca yoktur.
  • Fındık yağı masaj için de idealdir. Masaj sırasında cildi yumuşatır ve güzel bir koku ile karıştırıldığında, karışımın kokusunu bünyeinde tutar. Hem rahatlatıcı etkisi vardır hem de güzel kokmasını sağlar.
  • Fındık yağı, kötü kolesterolü düşürür ve sindirim sisteminde düzenleyici bir etkiye sahiptir. Kalp hastalıklarının önlenmesi için sürekli tüketilmesi gereken bir besindir.
  • E vitamini içerir. E vitamini, antioksidan bir bileşendir ve vücuttaki toksinlerin atılmasını sağlar.
  • İlginç bir özelliği, akşam yatmadan önce bir çay kaşığı fındık yağı içildiğinde kasları yumuşatır ve horlamayı azaltır. Boğazda oluşan kaşıntıyı da giderir.
  • Fındık yağı cilde çok faydalıdır. Çok iyi bir nemlendiricidir ve hem besleyici hem de nemlendirici özelliği ile cildi sıkılaştırır. Cildin fazla yağ üretmesini engeller ve sivilceye eğilimli yağlı ciltler için birebirdir. Akne tedavisinde sıkça kullanılır. Cildi gençleştirir ve yaşlanmayı geciktirir.
  • Saçlara da inanılmaz faydaları vardır. Besleyicidir ve saç köklerini güçlendirir. Saç bakımında fındık yağı kullanmak, birçok bilinmeyen ürünleri kullanmaktan kaçınmanızı sağlar. Saçın rengini uzun süre korur ve birçok saç boyasının içeriğinde fındık yağı bulunmaktadır. Saçı korur ve kırıkları engeller.
  • Unutkanlık problemi yaşıyorsanız, fındık yağı bu sorununuz için de etkili olabilir. Parkinson ve Alzheimer tedavisinde de kullanılır. Unutkanlığı giderir.
  • Kemik erimesini önleyici etkisi vardır.
  • Üreme sistemi üzerinde de olumlu etkileri kanıtlanmıştır. Üreme sisteminin aktif hale gelmesini sağlar.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Tesmin

23 Temmuz 2024 Salı

Fındık yağının sivilceye eğilimli yağlı ciltler için iyi olduğunu duydum, fakat kullanım sonrasında cildimde daha fazla yağlanma olur mu?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Tesmin, fındık yağının sivilceye eğilimli yağlı ciltler için faydalı olabileceği söylenir, çünkü içeriğindeki doğal bileşenler cildin yağ dengesini sağlamaya yardımcı olabilir. Ancak, her cilt tipi farklı tepki verebilir. Fındık yağı kullanımı sonrasında cildinde daha fazla yağlanma yaşanabileceği gibi, tam tersine yağ dengesinin sağlanmasına da yardımcı olabilir. Bu nedenle, yağı cildine uygulamadan önce küçük bir bölgede test etmeni ve cilt reaksiyonunu gözlemlemeni öneririm. Eğer olumsuz bir etkiyle karşılaşırsan, kullanmayı bırakmalı ve bir uzmana danışmalısın.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Fındık Burun Estetiği

Fındık Burun Estetiği

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Yaş Fındık Faydaları Nelerdir?

Yaş Fındık Faydaları Nelerdir?

Fındığın Zararları Nelerdir?

Fındığın Zararları Nelerdir?

Fındık Faydaları Nelerdir?

Fındık Faydaları Nelerdir?

Fındık Ezmesi Kalori Değeri Nedir?

Fındık Ezmesi Kalori Değeri Nedir?

Fındık Faydaları Nelerdir?

Fındık Faydaları Nelerdir?