Fındık Çeşitleri Nelerdir?
19 Haziran 2024

Fındık Çeşitleri Nelerdir?

Fındık, ülkemizde özellikle Karadeniz Bölgesi'nde önemli bir geçim kaynağıdır. Bunun yanı sıra, Türkiye’nin ekonomisi için de büyük bir öneme sahiptir. Son yıllarda fındık ihracatının artmasıyla birlikte, fındık üretimi ve ticareti daha da yaygınlaşmıştır. Ülkemizde yetişen fındık çeşitleri, toprağın yapısına ve bulunduğu bölgeye bağlı olarak üç ana gruba ayrılmaktadır.

Yuvarlak Fındık Çeşitleri

Palaz Fındık: Kalite ve lezzet açısından orta sırada olan Palaz fındığı, genellikle Ordu ilinde yetişir. Tombul fındıktan daha iri olan Palaz, dolgun meyvesi, geniş tablası ve yuvarlak şekliyle bilinir. Kabuğu donuk renkte olup, kolayca kırılabilir. Yüzeysel köklere sahip olan bu fındık türü, killi, çakıllı ve kumlu topraklarda bile yetişebilir.

Tombul Fındık: Ülkemizde en yaygın yetişen fındık çeşididir ve genellikle Giresun'da yetişir. Kalitesi ve yüksek yağ oranı sayesinde uluslararası alanda tanınmış ve talep görmüştür. Bakımlı bahçelerde düzenli ve yüksek verim sağlar. Ancak, yağ oranı yüksek olduğu için ambalajlama, kırma, taşıma ve depolamada dikkatli olunmalıdır.

Kargalak Fındığı: Genellikle Hopa ve Trabzon'da yetişen bu fındık çeşidi oldukça iridir. Kalın kabuğu ve zayıf iç meyvesi nedeniyle pek tercih edilmez. Meyvesi gevrek olup, beyaz renktedir ve büyük göbek boşluğu nedeniyle çabuk bozulur. 350 adet kabuklu fındık yaklaşık 1 kg gelir.

Sivri Fındık Çeşitleri

Sivri Fındık: Türkiye'nin hemen her bölgesinde yetişen bu fındık çeşidi, uzun ve sivri şekliyle bilinir. Kabuğu açık renkli ve parlaktır. 1.05 mm kalınlıktaki kabuğu kolayca kırılabilir. Fil dişi rengindeki eti gevrek ve tatlıdır. 570-650 adet kabuklu fındık yaklaşık 1 kg gelir.

Acı Fındık: Kalitesi ve verimi düşük olan bu fındık çeşidi, yaşken acı bir tada sahiptir. Kabuğu girintili-çıkıntılı olup, daha iri ve enlidir. Meyvesinin eti kirli beyaz renkte olup, orta büyüklükte bir göbek boşluğuna sahiptir. 650 adet kabuklu fındık yaklaşık 1 kg gelir.

Kuş Fındık: Sivri fındığa benzeyen bu çeşidin tablası düz olup, kabuğu incedir. Kuşlar tarafından kolayca kırıldığı için bu adı almıştır ve verimi düşüktür. 650 adet kabuklu kuş fındığı yaklaşık 1 kg gelir.

Badem Fındık Çeşitleri

Yassı Badem Fındık: Verimi oldukça düşüktür. Meyvesi her iki yandan basık ve uzun bir yapıya sahiptir. Yaklaşık 600 adet kabuklu fındık 1 kg gelir. Çotanaktaki meyve sayısı genellikle üçtür.

Yuvarlak Badem Fındık: Meyveleri sivri ve uzun olan bu fındık çeşidinin kabukları incedir. Meyveleri silindirik bir yapıya sahiptir. Gevrek olan meyvesi kahverengi zarlarla örtülüdür. Yaklaşık 650 adet kabuklu fındık 1 kg gelir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Fındık Böceği ile Mücadele

Fındık Böceği ile Mücadele

Fındık Yararları Nelerdir?

Fındık Yararları Nelerdir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Fındık Türleri Nelerdir?

Fındık Türleri Nelerdir?

Fındık kavurma yöntemleri nelerdir?

Fındık kavurma yöntemleri nelerdir?

Çiğ Fındık Faydaları Nelerdir?

Çiğ Fındık Faydaları Nelerdir?

Fındık Mantarı Faydaları Nelerdir?

Fındık Mantarı Faydaları Nelerdir?

Fındık Destekleme Nedir?

Fındık Destekleme Nedir?

Güncel

Sarelle Fındık Ezmesi Tarifi ve Malzemeleri

Sarelle Fındık Ezmesi Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

1 Avuç Fındık Kaç Kalori?dir?

1 Avuç Fındık Kaç Kalori?dir?

Güncel

Ülkemizde Fındık İhracatı

Ülkemizde Fındık İhracatı